Gmina Blachownia

Gmina Blachownia
Aktualności

Uwaga na Barszcz Sosnowskiego

OSTRZEŻENIE

Uwaga na barszcz Sosnowskiego!

Barszcz Sosnowskiego to inwazyjna i groźna dla zdrowia roślina kaukaska. Należy do najbardziej niebezpiecznych i toksycznych, jakie możemy spotkać w Polsce. Zetknięcie z wydzielaną przez roślinę substancją powoduje uczulenie na promienie słoneczne, które wywołują furanokumary czyli związki roślinne znajdujące się w włoskach rośliny.

U ludzi prowadzi to do powstania zaczerwienienia, swędzenia, bąbli, głębokich bolesnych owrzodzeń, brązowych blizn, bielactwa, a także poważnych oparzeń II i III stopnia oraz trudno gojące się rany z martwicą skóry włącznie. U zwierząt - podrażnienie przewodu pokarmowego, biegunkę, nudności, krwotoki wewnętrzne.

Objawy pojawiają się przy naświetleniu promieniowaniem ultrafioletowym już po kilkunastu minutach od kontaktu, przy czym największa wrażliwość i natężenie objawów następuje od 30 minut do
2 godzin od kontaktu z rośliną. W ciągu 24 godzin nasilają się objawy
w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się przez około 3 dni. Po tygodniu miejsca podrażnione ciemnieją i stan taki może utrzymywać się przez kilka miesięcy. Miejsca podrażnione na skórze zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat.

Należy unikać bezpośredniego kontaktu z tą rośliną. Jeżeli doszło do kontaktu z rośliną, należy niezwłocznie i dokładnie obmyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne przynajmniej przez 48 godzin. W przypadku kontaktu soku roślin
z oczami należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem (nosić okulary z filtrem chroniącym przed ultrafioletem). Jeśli doszło do podrażnienia skóry, objawy zapalne zmniejsza zastosowanie miejscowo maści (kremów) kortykosteroidowych.

Barszcz Sosnowskiego najczęściej występuje na terenach wilgotnych, w pobliżu rzek i strumieni, wzdłuż cieków wodnych, na nieużytkach rolnych oraz w ogrodach.


Data publikacji: 11-06-2019